čtvrtek 10. listopadu 2011

Povitica


Výzva Daring bakers pro měsíc říjen. Závin, který se peče zamotaný v chlebové formě, takže  vám z toho vlastně vyjde takový chlebový bochník na sladko. Povitica pochází z Chorvatska a Slovinska, pečivo tohoto typu však naleznete po celé východní Evropě. V Polsku se peče jako vánoční pečivo, na Slovensku ji naleznete pod názvem ořechovník, v Srbsku je známá zase jako štrudla. Charakteristické pro ni je velmi  natenko vyválené kynuté těsto, které se potírá nejčastěji ořechovou směsí (vlašské ořechy a med), ale používají se i nádivky makové, čokoládové, tvarohové nebo jablečné.
Rovnou se přiznám, že jsem použila kupovanou ořechovou směs na buchty, protože vlašské ořechy zatím nemám a až budou, tak je budu šetřit na vánoce. Základním krokem k tomu, aby se povitica povedla jak má, je vyválet těsto tak tence, že připomíná papír. Z tohoto důvodu se vyvaluje na velké ploše (např celý stůl) a na pomoučněném ubruse či prostěradle, protože jedině tak ji zvládnete potom smotat. Video, kterak se s Poviticí zachází je zde:

výroba Povitice

Protože jsem nechtěla jen kvůli tomuto receptu kupovat chlebovou formu, je moje Povitica tvarově nestandartní - smotanou jsem ji pekla v pekáči z Jenského skla. Ale dobrá byla, to jo.

Kvásek:
2 lžíce teplé vody, 1/2 lžičky cukru, větší špetka mouky, 3 g sušeného droždí

Těsto: 280 g hladké mouky, 120 ml mléka, špetka soli, 3 lžíce cukru, 1 vejce, 30 g másla

na potření: rozpuštěné máslo s kávou a cukrem
nádivka: maková, ořechová, jak je libo

Rozděláme kvásek, necháme trošku "napěnit" v teple, smícháme s ostatními surovinami a vypracujeme pevné hladké těsto. Necháme v teple nakynout asi hodinu a půl.
Na rozprostřeném ubruse posypaném moukou vyválíme těsto co nejvíc na tenko. Potřeme nádivkou a smotáme v dlooouhou roládu. Tuto motanici pak složíme na třetiny do chlebové formy (viz video). Poté ji potřeme kávou s máslem a cukrem a necháme čtvrt hodiny odpočinout. Rozehřejte troubu na 180 C, pečte Povitici 1/4 hodiny a poté ztlumte na 150 C a pečte dalších 45 minut. Po vytažení z trouby nechte zchladnout nejméně 30 minut, aby po vyklopení z formy udržela Povitica tvar.

2 komentáře:

  1. Kdyby někomu chyběl stůl patřičných rozměrů, doporučím šikovného stolaře. Investujte do kvalitních pečících pomůcek!
    Jinak k receptu - chtěla bych se vidět, jak to dělám :-D fakt jo :-DD
    nic, jdu mandolínovat jabka a na neděli vepřové v mléce!

    OdpovědětVymazat